Polska Grupa Supermarketów (PGS) zgłosiła swoje obawy do sposobu nadzoru UOKiK nad praktykami stosowanymi przez międzynarodowe sieci w sprawie opłat półkowych pobieranych od dostawców na polskim rynku. Jednocześnie ma uwagi do praktyk związanych z omijaniem podatku handlowego przez wybrane sieci handlowe.
PGS podczas spotkania w Ministerstwie Rolnictwa wezwała do przeprowadzenia rzetelnej analizy rozwiązań biznesowych, stosowanych przez międzynarodowe sieci sprzedaży, które pobierają opłaty półkowe na tzw. centrale we Francji, Holandii i Niemczech od rodzimy dostawców towarów. Jednocześnie wyraziła przekonanie, że Urząd Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) ma wystarczające kompetencje w ramach obecnej ustawy (Ust z dn. 16.02.2007) aby skutecznie zapobiegać tego rodzaju nieprawidłowościom na rynku.
Obawy PGS dotyczą również sposobu unikania podatku handlowego przez międzynarodowe sieci, w postaci zamiany strategii rozwoju placówek z systemu agencyjnego na system franszyzowy.
- Bieżąca wersja projektu ustawy o podatku handlowym, która trafiła w ostatnich dniach do komisji finansów, posiada luki prawne pozwalające niektórym podmiotom na omijanie płacenia podatku - twierdzi Michał Sadecki, prezes PGS.
Najnowsza wersja projektu zakłada, że dodatkowy podatek nie obejmuje m.in. sklepów franczyzowych. Taką sytuację chcą wykorzystać niektóre sieci sklepów ajencyjnych takie jak Żabka, należąca do międzynarodowego funduszu Mid Europa Partners. Jak podaje portal WiadomościHandlowe.pl, Żabka od początku bieżącego roku testowała w kilkunastu sklepach w Polsce system franczyzowy, który w niedalekiej przyszłości ma zagościć we wszystkich sklepach sieci.
Choć w oficjalnych przekazach mediowych spółka tłumaczy swoją decyzję chęcią rozwijania swoich placówek(…) oraz podnoszeniem standardów estetyki i obsługi w sklepach, w rzeczywistości powodem zmiany strategii jest gra o 50 milionów złotych podatku, które Żabka zmuszona byłaby odprowadzać do budżetu państwa w momencie pozostania przy obecnym systemie ajencyjnym.
- Od początku dyskusji publicznej i prac nad kształtem podatku PGS postulowało za takimi regulacjami rynku, które będą szanowały prawa mniejszych sklepów oraz firm rodzinnych z polskim kapitałem. Tymczasem potężni gracze wspierani kapitałem zagranicznym bezproblemowo znajdują sposób na ominięcie nowych przepisów – mówi Michał Sadecki, prezes PGS.
Według PGS istnieje poważna obawa, że obecna wersja ustawy niebędzie w stanie zrealizować głównych założeń rządowych, czyli finansowania pakietów socjalnych, jak również zrównania szans polskiego handlu z międzynarodową konkurencją.
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/pgs-obawia-sie-obchodzenia-podatku-handlowego-i-skutecznosci-uokik